تبلیغات
آکنده
آکنده ،،،،
در اندیشه پرواز هم نباش، پرنده هم مردنی است

روش Design By Code (قسمت دو)[توسعه نرم‏افزار , ]

طراحی با کد برای ما برنامه نویسهای بی حوصله که میخواهند سریعتر کار کنند، زمانی که اساساً پروژه در اندازه هایی نیست که احتیاج به پیاده سازی مراحل مهندسی نرم افزار داشته باشد و یا اینکه به دلیل کم تجربگی سودمندی روشهای RUP و دیگر متودولوژی های مطرح را درک نمیکنیم.

طراحی با کد مجموعه ای از قواعد است که کمک میکند تا اگر در نوشتن یک برنامه، سیستم و یا نرم افزار اصول طراحی را پیگیری نمیکنید درگیر پاره ای از مشکلات نشوید.

یک نکته فوق العاده مهم در کد نویسی حوصله به خرج دادن است، معمولاً ما طوری کد مینویسیم که تعداد خطوط کد کمتر باشد، تعداد متودها کمتر باشد، اما چیزی که تعداد متودها و خطوط کد را تعیین میکند به یک اصل نرمال سازی کلاس مربوط میشود و آن تناظر پیام و رفتار است یعنی:

 • هر متود باید فقط یک کار انجام دهد و نه بیشتر.
 • هر کار باید فقط توسط یک متود صورت گیرد.
 • نام هر متود(پیام) باید دقیقاً منطبق با رفتاری باشد که توسط آن متود سر میزند.
 • هر متود باید فقط یک کار انجام دهد و نه بیشتر. البته متودهایی را میتوان متصور شده که هیچ کاری انجام نمیدهند و راجع به آنها بحثی ندارم، اما در مورد متودهایی که بیش از یک کار انجام میدهند و جلب توجه شما به این نکته که "جز معیارهای طراحی بد نرم افزار سخت بودن تغییر دادن سیستم است و علاوه بر آن در طراحی با کد حجم تغییرات زیاد است"، میتوان ایراد متودهایی که بیش از یک رفتار را ارائه میکنند را عنوان کرد و آن اینست که مسلماً به زودی برای یک تغییر خاص به یکی از رفتارها به طور جداگانه احتیاج پیدا خواهید کرد و مجبور میشوید که متود پُرکار را در قالب دو و یا چند متود تقسیم کنید.

  مزیتی نیز که میتوان برای این اصل بر شمرد اینست که کد از شفافیت بیشتری برخوردار شد معمولاً متودهایی که این اصل را نقض میکنند دارای ابهام در نامشان هستند نامگذاری صحیح برای این قبیل متودها سخت است و معمولاً نام متود به یکی از رفتارهای ارائه شده اشاره میکند، نه به کل و یا مجموع.

  هر کار باید فقط توسط یک متود صورت گیرد. اگر دو متود داشته باشید که دقیقاً یک کار انجام میدهند را انجام میدهند و یا اینکه هنوز پایبند اصل قبلی(هر متود فقط یک کار انجام دهد) نیستید دو تکه کد که یک کار را انجام میدهند مثالهایی از نقض این اصل است. در مورد داشتن دو متود که دقیقاً یک کار را انجام میدهند باید از تعریف چنین متودهایی اجتناب کرد و دوم اینکه در صورت داشتن چنین متودهایی باید همه را حذف کنید و فقط یکی را نگه دارید.

  با اجرای این اصل تعداد خطوط کد هر متود کاهش می یابد و توصیه میشود که

 • تعداد خطوط کد هر متود به حدی باشد که تمام خطوط کد در یک صفحه نمایش بدون اسکرول کردن خواندنی باشند.
 • اگر دو تکه کد دارید که یک رفتار انجام میدهند باید آنها را جدا کرده و به صورت یک متود در آورید و در جای هر کدام یک فراخوانی به متود جدید را جایگزین کنید(به اصطلاح refactor کنید.)

  برای پرهیز از داشتن تکه کدهایی که در متودهای مختلف تکرار شده اند و بطور کلی متودهای تکراری و کدهای تکراری نداشته باشید باید یک عادت بد را ترک کنید و آن Copy-Paste کردن کد است و به جای آن به refacoring روی بیاورید و حتی برای ساده شدن کار از ابزارهای refactoring استفاده کنید(در Visual Studio .Net 2005 امکانات refactoring اضافه شده است.) ؛ بطور خلاصه

 • هرگز کد را Copy-Paste نکنید.
 • در عوض از Cut-Paste و تعریف یک متود جدید و فراخوانی متود در محل کد حذف شده استفاده کنید.
 • یک نکته مهم: ملاک تشخیص دادن اینکه دو تکه کد یکی هستند، رفتاری است که توسط آن کد ارائه میشود و همچنین هدفی است که صدا زننده متود از متود و یا کد توقع دارد(نقش متود و یا کد). در نظر بگیرید دو متود دقیقاً یکی هستند(کاراکتر به کاراکتر مشابه هستند) اما اگر هدف صدا زننده آنها متفاوت باشد این دو یکی نیستند و نباید یکی را حذف کنید چون ممکن است برمبنای هدفی که هر کدام دارند لازم شود کد یکی را تغییر دهید، بطور خلاصه

 • هر متود(ویا تکه کد) شامل یک رفتار و یک نقش است. پس متود تکراری متودی است که رفتار مشابه و نقش مشابه داشته باشد.
 • تاریخ فرستادن:دوشنبه 2 آبان 1384، نویسنده: فرشید کزازی (همیشه همینه)
  تعداد بازخوردها: ، شما هم دیدگاه خود را ارائه کنید

   

  درباره فرشیدکزازی

   
   

  هیچ چیز قابل گفتنی درباره خودم وجود نداره.
  کاری داشتید به farshidkazazi@gmail.com پیام بفرستید.

   

   

  درباره آکنده

   
   

  این وبنوشت دربردارنده دیدگاهها و گفتنیها و نوشتینهای من است و من هرچی که دلم بخواهد میام و اینجا مینویسم و چون فعلاً نرم افزار کار میکنم، زمینه تخصصی آن بیشتر به آن گرایش دارد.

  ** اسم وبنوشت هیچ معنای خاصی ندارد، اولین کلمه ای بود که موقع ثبت نام به ذهنم رسید.

  دسته بندی نگاره ها:
  عمومی (7)
  توسعه نرم‏افزار (13)

   

   

  وبنوشتهای دیگر

   
    زیر چتر باران
  واژگان مدیریت دانش
   

   

  ابزارها

   
   
  جستجو در بلاگ


  برای دریافت نگاره ها از طریق email با وارد کردن آدرس email نام‏ نویسی کنید:
  بایگانی گذشته
  مرداد 1385 (2)
  تیر 1385 (3)
  اردیبهشت 1385 (1)
  بهمن 1384 (4)
  آذر 1384 (1)
  آبان 1384 (4)
  مهر 1384 (5)