تبلیغات
آکنده
آکنده ،،،،
در اندیشه پرواز هم نباش، پرنده هم مردنی است

reusability[توسعه نرم‏افزار , ]

reusability  در كوتاهترین شكل قابل فهم "قابل استفاده مجدد بودن" معنی میدهد. این فارسی عجب زبان توپی است وقتی میخواهید یك مفهوم را به كار ببرید به جای اینكه نام آن مفهوم را ذكر كنید، شرحش را بیان میكند.(مثلاً تو انگلیسی برای مفهومی كه در ادامه میخواهم توضیح بدهم چنین آن را شرح میدهد : "be able to be used again" و اگر بخواهند از نام آن مفهوم استفاده كنند همان resusability را بكار میبرند.)
البته اگر دوست دارید از یك واژه ای مانند "بازكاربردی بودنی" استفاده كنید تا موجب انبساط خاطر همكارانتان شوید.
قابل استفاده مجدد بودن به این موضوع اشاره میكند كه فرایند انجام كاری را تدوین میكنیم و یا محصولی را  ایجاد میكنیم، طوری تدوین كنیم و یا تولید كنیم كه اگر دوباره در آینده احتیاج داشتیم همان كار را انجام دهیم و یا همان محصول را داشته باشیم، از همان تدوین فرایند قبلی و یا از همان محصول قبلی استفاده كنیم.
قابل استفاده مجدد بودن یك مفهوم مهندسی است كه مختص مهندسی نرم افزار نیست یعنی یك مهندس كسی است كه در انجام كارهایشان قابل استفاده مجدد بودن را در نظر میگیرد. البته توجه داشته باشید كه استفاده مجدد از یك محصول تقریباً مختصص مهندسی نرم افزار است و در سایر رشته ها من نمونه ای سراغ ندارم.

برای مثال یك شركت خودروسازی برای تولید هر خودرو از روشی مشابه برای خودروهای قبلی استفاده میكند، یعنی یكبار روش تولید خودرو(در این مثال تولید خودرو فرایند ما است.) را تدوین و مشخص میكند و سپس برای تولید بقیه خودروها از همین روش استفاده میكند.

در نرم افزار به دلیل ماهیتش، محصول تولید شده نیز میتواند قابل استفاده مجدد باشد. به محصولات تولید شده قابل استفاده مجدد asset(من دارائی نامجسم ترجمه میكنم) میگویند. با این حساب این یك وظیفه مهندس نرم افزار میشود كه طوری طراحی كند كه محصول تولید شده قابل استفاده مجدد باشد. و بدین ترتیب مفهموم component ها شكل میگیرند، component اجزا یك نرم افزار هستند كه یك ویژگی مهم آنها قابل استفاده مجدد بودن است.
مفهوم قابلیت استفاده مجدد دربرنامه نویسی، در قدم اول منجر به پیدایش برنامه نویسی procedural شد، همانطور كه میدانید در این روش به جای اینكه كدی كه یك رفتار را ارائه میكند هر بار كه به آن رفتار احتیاج پیدا شد از اول نوشته شود، یك بار نوشته میشود و هر بار كه رفتار مورد نیاز بود آن تكه كد فراخوانی میشود، به این تكه كد method یا procedure میگویند.
مفهوم قابلیت استفاده مجدد دربرنامه نویسی، در قدم اول دوم درمفاهیم شیگرائی ارائه شد. اگر خواستید بعداً بیشتر توضیح میدهم.
و سوم اثر از مفهوم قابلیت مجدد در بحث نسبتاً جدیدتر AOP است. اگر خواستید بعداً بیشتر توضیح میدهم.

.نكته آخر: اینكه یك سازمان علاوه بر فرایند ها و محصولات دارای عنصر سومی است به نام دانش كه دانش همواره قابل استفاده مجدد است و بحث زیادی درباره آن ندارم.

تاریخ فرستادن:چهارشنبه 28 تیر 1385، نویسنده: فرشید کزازی (همیشه همینه)
تعداد بازخوردها: ، شما هم دیدگاه خود را ارائه کنید

 

درباره فرشیدکزازی

 
 

هیچ چیز قابل گفتنی درباره خودم وجود نداره.
کاری داشتید به farshidkazazi@gmail.com پیام بفرستید.

 

 

درباره آکنده

 
 

این وبنوشت دربردارنده دیدگاهها و گفتنیها و نوشتینهای من است و من هرچی که دلم بخواهد میام و اینجا مینویسم و چون فعلاً نرم افزار کار میکنم، زمینه تخصصی آن بیشتر به آن گرایش دارد.

** اسم وبنوشت هیچ معنای خاصی ندارد، اولین کلمه ای بود که موقع ثبت نام به ذهنم رسید.

دسته بندی نگاره ها:
عمومی (7)
توسعه نرم‏افزار (13)

 

 

وبنوشتهای دیگر

 
  زیر چتر باران
واژگان مدیریت دانش
 

 

ابزارها

 
 
جستجو در بلاگ


برای دریافت نگاره ها از طریق email با وارد کردن آدرس email نام‏ نویسی کنید:
بایگانی گذشته
مرداد 1385 (2)
تیر 1385 (3)
اردیبهشت 1385 (1)
بهمن 1384 (4)
آذر 1384 (1)
آبان 1384 (4)
مهر 1384 (5)